torsdag, maj 07, 2009

Debatt ikväll om sexköp och kampanjbilder

Ikväll debatterar jag vår tids slaveri, sexhandeln med kvinnor och barn, i SVT:s Debatt kl 22. Missa inte!

Bildspel från dagens kampanjande:

Jag snackar inför elever på Sundbybergs folkhögskola. Intresset för gröna jobb, jämställdhetsfrågor och integriteten var enormt.


Gustav Fridolin är glad lärare på Sundbybergs folkhögskola.


Nödproviant: MacBooken, en banan, stor kaffe och vatten. Nu kör vi!

8 Comments:

Blogger DC said...

Hej.

Jag röstade på miljöpartiet i förra Europaparlamentsvalet, men efter ditt hispiga framträdande ikväll på SVT:s Debatt vet jag inte vad jag ska rösta på längre.

Där förlorade du min röst, främst eftersom det var väldigt uppenbart att du tokvägrar ta del av andras åsikter i denna debatt. Du vill inte debattera om ämnet på ett respektabelt sätt.

Istället för att lyssna på din motståndares resonemang på ett respektabelt vis så drar du en rad osammanhängade argument gällande barnvåldtäkt och trafficking. Guilt by association-retorik är bara pinsamt. Och som jurist (jag läser själv till jurist) borde du veta vad våldtäkt är, och vara försiktig med vad du stämplar som våldtäkt.

Nej, jag tänker nu rösta på någon som åtminstone vågar lyssna på sin motståndare på ett respektabelt sätt. Fundamentalister behöver vi inte i Europaparlamentet!

Jag som inte ens tagit någon större ställning i sexköpsfrågan, och som förväntade mig en givande och intressant debatt. Men tji fick jag.

Tack för mig.

07 maj, 2009 22:38  
Blogger Kaj said...

Hej
Såg dig ikväll i debatt och du ska inte vara nöjd med din insats. För det första verkade du ha missuppfattat vad ni debatterade. Ni skulle debattera sexköpslagen, inte trafficking. Det är två skilda saker och det tycker jag du borde veta.

Att du sedan vägrade att besvara hennes argument och bara tog upp traffickingen om och om igen och sen frågade Josefsson om man ska tillåta våldtäkt. Snacka om att begrava huvudet i sanden..

Som varje normal människa avskyr jag trafficking och vi ska ha stränga straff för det men det är inte samma sak som prostitution.

Om en vuxen kvinna/man av eget val väljer att sälja sex och det finns en vuxen kvinna/man som vill betala för det, varför ska inte de få göra det? Vad har du med det att göra? Hur kan du (ni på vänsterkanten) stå o säga att alla som prostituerar sig mår dåligt och de inte kan göra det som ett fritt val? Du vet alltså vad som är bättre för människor än de själva gör? Det är såna översittarfasoner som jag alltid ogillat med folk på vänsterkanten även fast jag själv röstar på vänsterpartiet.

Jag vet att många prostituerade mår dåligt och nej jag vill inte att min mor/syster/dotter ska jobba med det men vad människor sysslar med sexuellt har inte politiker med att göra så länge båda samtycker till det.

Sen att du står och säger att man borde kunna dömas till 2-3 år för att man köper sex, dvs ungefär samma straff som våldtäkt ungefär är ju bara larvigt. Lycka till med det i EU-parlamentet..

En sak skom sexköpslagen dock gör är att män som köper sex och kanske misstänker att kvinnorna är utsatta för trafficking undviker att anmäla det till polisen för det skulle då avslöja sig själva som brottlsingar.

Lycka till i fortsättningen dock. Vi är ju trots allt på samma sida.

07 maj, 2009 23:15  
Blogger Zaida said...

Uppenbarligen delar inte ovanstående debattörer Miljöpartiets, regeringens och Sveriges kvinnoorganisationers uppfattning att sexköpslagen är det starkaste instrumentet vi har för att bekämpa sexhandeln med 500 000 kvinnor och barn in över EU:s gränser varje år.

Om det skulle finnas en situation där frivillighet fanns, finns fortfarande ett maktperspektiv eftersom det handlar om en penningatransaktion.

Att trafficking skulle vara fristående sexköpslagen är förbluffande bevis på okunskap om historian bakom sexköpslagen och hur den används i praktiken av polisen i Sverige.

Jag kämpar för alla kvinnors rättigheter, oavsett om de är säljer sin kropp eller vilka andra omständigheter de lever i i sina liv.

Debattörerna har missförstått hela lagens poäng, att komma åt efterfrågan - det som skapar denna fruktansvärda människohandel med främst kvinnor och barn.

Om man vill ha sex med någon - varför köpa en människas kropp för att få chansen till detta? Varför kan man inte gå ut på krogen, på stan, var man nu vill, och ragga upp någon - det är faktiskt ett reellt alternativ. Men behovet av att köpa någon en stund handlar om att få känna makt. Och att förespråka att skapa en marknad där män ska ha rätten att ha makt över en kvinna eller barns kropp, det motverkar själva grunden till att arbeta för ett samhälle där vi alla är jämställda och av lika värde oavsett kön.

08 maj, 2009 15:26  
Blogger Messidona said...

Vem är du att bestämma över andra människors liv? Vem är du att döma andra människor? Du anser att ”Anna” som var med i Debatt via telefon är förtryckt och att du vet bättre än hon vad hon mår bra av.

Jag är man och har aldrig köpt sex. Har aldrig ens tänkt tanken. Däremot kan inte jag döma de människor som säljer sex. Jag skiljer även på de män som köper sex av någon som inte står i beroendeställning till dem. Låt mig ta ett exempel, en kvinna i min närhet hade sex med en kille hon träffade. Det började som ett skämt mellan dem att han skulle betala men det ena ledde till det andra och till slut så betalade han. Hon gjorde det för att hon ville och tjänade en slant på samma gång. Jämför man denna variant av sexköp med att köpa sex av en hittransporterad kvinna i en lägenhetsbordell som utan att kunna ett ord av språket spenderar sin tid på en smutsig madrass tillsammans med trettio män per dag som alla får göra nästan vad de vill med henne. Inte ens du kan anse att detta går att jämföra.

Det mesta tyder på att traffickingen till Sverige ökar delvis på grund av sexköpslagen. Tillgången på ”vanliga tjejer” minskar då deras arbeta blir betydligt svårare och måste ske i skymundan då deras potentiella kunder är kriminella. Ungefär som i USA under spritförbudet då kriminella ligor skötte hanteringen av alkohol och försåg människor med sprit. Efterfrågan sjunker inte i och med att man stiftar en lag. Däremot blir det då en lukrativ bransch för kriminella.

MVH
Mattias

http://mattiaskarlberg.se

08 maj, 2009 19:12  
Blogger Johan said...

Jag kan inte riktigt förstå varför så många anser att det är upp till var och en att bestämma om man ska sälja sin kropp eller ej och att varje försök att förbjuda prostitution är översittarfasoner och därmed av ondo. Självklart finns det människor som säljer sin kropp och är nöjda med att göra det. På samma sätt fann sig många strejkbrytare i sin situation innan kollektivavtalen fanns. För all del, det fanns säkert till och med slavar som fann sig i sin situation under slaveriets dagar. Det betyder inte att det är fel att förbjuda slaveri, det betyder heller inte att det är fel att reglera anställningvillkor med kollektivavtal. På samma sätt är det inte heller fel att anse att prostitution bör och ska fortsätta vara förbjudet.

Att lyssna på det fåtal som är nöjda och finner sig i sin situation, och att bygga upp systemen kring deras åsikter, är att böja verkligheten efter en egna uppfattning. För det innebär ju att man inte lyssnar på den överrepresentrerade del som far illa av prostitution, utan enbart de få som stödjer ens egna uppfattning. Jag tycker därmed att det var väldigt bra att ta upp trafficing och våldtäck i prostitutionsdebatten.

Och det är ju faktiskt så att vissa principer är viktigare än ett fåtals åsikter om dem. Prostitution innebär att samhället skapar situationer där folk, främst kvinnor, anser det vara en godtagbar möjlighet att förse sig med inkomst genom att sälja sin kropp, och alltså att segregeringen i samhället är så pass stor att vissa finner sig i att leva på andras "nöjesbudget", dessutom genom att sälja sin egna kropp. Ett system som tillåter detta skulle jag absolut inte förespråka, oavsett om några anser det vara sin rättighet att kunna sälja sin kropp. Det är ingen rättighet att kunna sälja sin kropp, lika lite som det är en rättighet att få sälja sig som slav.

Det vi istället behöver fokusera på är varför vi lever i ett samhälle som försätter människor i situationen där man anser att föräljning av sin kropp är en godtagbar inkomstkälla.

Johan

08 maj, 2009 21:17  
Blogger Messidona said...

De viktigaste principerna måste väl ändå vara att alla människor är fria att göra som de vill men ingen tvingas att göra saker de inte vill. Självklart får dessa individuella friheter aldrig inkränkta på någon annan människas frihet.

Det är ingen som förbjudit prostitutionen, utan enbart omöjliggjort dess existens genom att kriminalisera sexköparen.

Jag kan inte riktigt förstå varför man säger att man säljer sin kropp. Betyder inte det då att alla som är anställda och har ett fysiskt ansträngande arbete som t ex flyttkarlar säljer sina kroppar varje dag? De är ju även reglerade av kollektivavtal.

Varför inte tillåta sexköp och låta de som vill ägna sig åt denna form av inkomstbringande verksamhet också vara skyddad i lag och genom kollektivavtal?

Vem ska bestämma vilka arbeten som människor får ägna sig åt?

Ingen vet bättre än jag vad jag mår bra, respektive dåligt av att göra. Varför skulle detta inte gälla de som säljer sex? Jag anser det förödjukande att säga att dessa människor inte förstår sitt eget bästa.

08 maj, 2009 21:53  
Blogger Johan said...

Personligen köper jag ju inte att prostitution skulle ses som önskvärt yrke av någon om samhället inte hade försatt dem i en situationen där förmågan att försörja sig på annat sätt är starkt begränsad. I situationer där bättre alternativ lyser med sin frånvaro är det bara naturligt att de sämre ses som önskvärda av vissa.

Det är alltså, för att återgå till tidigare resonemang, inte fel att betrakta prostitution som olagligt lika lite som det var fel att olagliggöra möjligheterna att sälja sig själv som slav närhelst det gjorts under historiens gång. Båda situationerna innebär att människor i brist på andra utvägar sett ett annars oönskvärt sätt att överleva som godtagbart. Rätt sätt att agera är följaktligen inte att tillmötesgå de som accepterar sin situation, utan att på bred front motverka de system som gör att sådana livssituationer uppstår från början

08 maj, 2009 22:32  
Blogger J.Zetterlund said...

Om det skulle finnas en situation där frivillighet fanns, finns fortfarande ett maktperspektiv eftersom det handlar om en penningatransaktion.Den prostituerade är knappast tvungen att ta emot nämnda pengar om denna inte vill. Att någon har pengar betyder inte per automatik att denne får som den vill, till skillnad mot de som jobbar i handel och service, yrken som också kretsar kring pengatranskationer men erbjuder mycket mindre valfrihet. Dags att förbjuda kassarbeten kanske?

Jag kämpar för alla kvinnors rättigheter, oavsett om de är säljer sin kropp eller vilka andra omständigheter de lever i i sina liv.Du kämpar för vissa kvinnors rättigheter, främst de som tycker som du, samtidigt som du kämpar för att begränsa vissa människors rättigheter till sin egen kropp. Kalla det vad du vill, men det är inte att kämpa för allas rättigheter.

Om man vill ha sex med någon - varför köpa en människas kropp för att få chansen till detta? Varför kan man inte gå ut på krogen, på stan, var man nu vill, och ragga upp någon - det är faktiskt ett reellt alternativ.Lätt för dig att säga? Fråga en funktionshindrad, vanställd eller socialt handikappad människa hur reelt detta alternativ är. Detta är nästan ett hån mot dessa människor, i klass med att dansa framför en rullstolsburen och säga "detta är skitenkelt, testa själv!"

09 maj, 2009 10:56  

Skicka en kommentar

<< Home