onsdag, maj 27, 2009

3 tunga organisationer stödjer min kandidatur

Idag klassar RFSL mig som en av fyra mest HBT-vänliga kandidater till Europaparlamentet. Sedan tidigare har RFSU rekommenderat mig som enda miljöpartist som starkast driver frågor om sexuell reproduktiv hälsa och rättigheter och även Förbundet Djurens Rätt hänvisar djurrättsintresserade väljare att kryssa mig.

Känns härligt med så underbart stöd från så viktiga och politiskt tunga organisationer i Sverige!

2 Comments:

Blogger Francis S. said...

Jag kommer rösta för dig delvist för att du svarade bäst på RFSUs frågorna om HBT och HIV. Hur tycker du att vi kan förstarka HBTrättigheter i andra EU-länder, typ Polen och Litauen...?

02 juni, 2009 17:31  
Anonymous maja said...

Med en liten ursäktande om att du inte fick krysset mitt (för att det inte var med på valsedeln jag brukar välja) så vill jag bara säga att du är den kanditaten från annat parti jag helst ser i eu-parlamentet. Du driver viktiga frågor! Stå på :)

10 juni, 2009 10:18  

Skicka en kommentar

<< Home