torsdag, mars 12, 2009

Snart reporting live från Palestina

Om någon timme lyfter mitt flyg till Tel Aviv och där stundar besök i Palestina. Det ska bli spännande att se hur NGO:s arbete och partiers arbete framskrider i ljuset av EU:s inställning till Israel och de militära avtal som slutits dem emellan.

Jag lovar att återkomma med noggrann rapportering efteråt!

4 Comments:

Blogger Emma Grön said...

Det ser jag fram emot! Ha det så bra!

13 mars, 2009 08:56  
Blogger Igor Videla said...

Suerte Zaida..y saca fotos :)

13 mars, 2009 14:16  
Blogger roberth said...

Miljöpartiets Zaida Catalán kandiderar till Europaparlamentet i valet den 7 juni 2009. För två veckor sedan satte hon sig på ett plan till Israel, för att på plats hitta argument mot EU:s politiska och militära samarbete med Jerusalem. “Jag lovar att återkomma med noggrann rapportering efteråt!”, hälsar hon på sin blogg.

Några dagar senare går det att ta del av Cataláns “noggranna” analys i en artikel som hon också postat på Europabloggen (skärmdump här). Hon skriver att “hopp” nu tänts bland palestinierna om ett turkiskt medlemskap i EU, efter en hetlevrad debatt i Davos i januari i år. Zaida Catalán (MP) bevisar nedan den tunga politiska kompetens om Mellanöstern som den röd-gröna israelkritiken är baserad på. En riktig tillgång för utvecklingen av EU:s internationella relationer:


Premiärminister Erdogan går rakt på sak och kritiserar den israeliske presidenten Ariel Sharons apartheid mot den palestinska befolkningen. Maken till större civilkurage på ett internationellt diplomatiskt forum får man leta efter.

Utspelet tros delvis förklaras av att Erdogan under förra året på en resa i Palestina stoppades med sin konvoj vid en israelisk checkpoint som vägrade släppa förbi honom. Varpå Erdogan ringer direkt till Ariel Sharon och frågar honom om det verkligen ska gå till så här, Ariel Sharon lär ha rätt och slätt hänvisat till Israels säkerhetspolitik.

Det är bara det att Ariel Sharon har legat i koma under de senaste tre åren, pga en stroke. Och han har aldrig varit Israels “president”. Den fredspristagare som debatterade med Erdogan i Davos, och som Catalán inte ens känner igen i det videoklipp som hon har postat på sin blogg, heter Shimon Peres. Han har varit president i snart två år.
Här finns f.ö. tre svensktextade videoklipp där Peres demolerar Erdogan i Davos. Och vem var det som Erdogan egentligen ringde till? Ehud Olmert, avgående premiärminister.

Det finns åtminstone ett skäl att rösta på Zaida Catalán (MP) i valet till Europaparlamentet. Inget skulle lätta upp stämningen mer i plenum än om Catalán fick argumentera för hur väl Kemal Atatürk uppfyllt EU:s konvergenskrav under de senaste åren.

31 mars, 2009 10:15  
Blogger Gülnar said...

Jag kommer att rösta på en kvinna i valet till Europaparlamenten.

Catalán verkar ha en god kännedom om Turkiet och Atatürks grundläggande principer för landet. Jag vill önska lycka till med fortsatta arbetet och låt inte någon att hindra dig, Catalán.

Jag ser fram emot att läsa dina rapporteringar och information.

Hälsningar
//Gülnar

01 april, 2009 11:21  

Skicka en kommentar

<< Home