tisdag, juli 15, 2008

Skammen för kungahuset

Frågan om befria kronprinsessan Victoria från sitt lagstiftade öde, enligt successionsordningen, har inspirerat enstaka politiker att skriva debattartiklar och bedriva kampanjer, men även ledarskribenterna börjar bli på hugget på de liberala sidorna. Det är väl bara Aftonbladet som somnat in.

Det sägs att svenska folket älskar sitt kungahus, men enligt de årliga mätningarna från SOM-institutet vid Göteborgs universitet, visar årets mätning att kungahuset tappar förtroende återigen. Sedan mätningarna började har nu uppemot 80 procent tappat förtroendet för monarkin.

Nu har Aftonbladet dock vaknat till, fast på till kallet på lösnummerförsäljning, de slår nu upp stort på webtidningen att Linda Bengtzing har duat kronprinsessan - ve och fasa, att hon inte skäms!

Jag älskar denna mediala dikotomi:

Kanske är detta startet på slutet? Jag skulle inte vara så säker på det. Kungahuset har nu bråda dagar för att gifta bort Victoria (pressen och turismnäringen i Stockholm stampar otåligt i väntan på att pengarna ska rulla in) och sedan på att det ska komma småttingar (skyhög lösnummerförsäljning).

Det är precis som Sören Holmberg sa på presskonferensen då han släppte sista SOM-institutets undersökning som pekade på ännu sämre förtroende för kungahuset:
De behöver ett bröllop.

Etiketter: , , , ,

1 Comments:

Blogger jen said...

Schysst reflektion. Jag undrar också om det är starten på slutet, eller bara business as usual. En upphausad cirkus kring det bröllop mellan Vic och Daniel som spås komma snart, där media, politiker och den svenska allmänheten glömmer hur odemokratisk, omodern och förlegad monarkin är, känns tyvärr inte alltför avlägsen.

Men heja Bengtzing och Schlaug som säger du till de blåblodiga familjemedlemmarna!

30 juli, 2008 01:12  

Skicka en kommentar

<< Home