På tal om sminkförbudet
Jag råkade läsa att ett sjukhus i Blekinge ska förbjuda anställda (nota bene neutrala pronomen, jag menar undrar hur många män berörs av detta beslut?) att ha smink på sig. Det fick mig att tänka på en kompis till mig som berättade på Svenska kyrkans unga läger i fjällen får tjejerna skriva på ett avtal om att inte sminka sig under lägerveckan de spenderar där.
Det kanske tål att tänka på dessa faktum innan vi dömer andra kulturer för kvinnoförtryck när de förbjuder kvinnor att sminka sig. Det kan hända att vi är lika goda kålsupare i olika fall.
Det kanske tål att tänka på dessa faktum innan vi dömer andra kulturer för kvinnoförtryck när de förbjuder kvinnor att sminka sig. Det kan hända att vi är lika goda kålsupare i olika fall.
1 Comments:
Jag måste fråga dig en sak som jag tror att du med din expertis kan besvara...du behöver inte publicera detta ...
Jag lever me min tjej o hennes dotter tillsammans i Mjölby. Dotterns pappa har vid ett flertal tillfällen attackerat min sambo fyskiskt som psykiskt vilket ledde till att hon ansökte om besöksförbud hos polisen... vilket hon fick... Så långt är jag med också men det är här som jag blir fundersam. Några veckor efter att besöksförbudet trädde i kraft blev min sambo kontaktad av den polis som ordnat förbudet, han sa att min sambo gjorde fel som inte ville träffa hennes dotters pappa och manipulerade (min tolkning) då min sambo att träffa "pappan" och därmed avbryta besöksförbudet... Det resluterade i att min sambo blev misshandlad. Polisen i fråga menar att han inte begått tjänstefel och jag menar att han har det för att visste hur pass våldsbenägen ppan var samt att han uppmanade min sambo att träffa honom trots att polisen visste vad det skulle innebära... Så frågan är: är det tjänstefel eller inte?
Tacksam för svar till: toni.lappalainen@mp.se
Skicka en kommentar
<< Home