Efteralmedalsanalys
Torbjörn Nilsson, Eric Sundström & moi på Donners brunn. Tack för kortet Ylva!
Var det roligt? Check. Nätverkade du till dig nya viktiga kontakter? Check. Sov du alldeles för lite under två dygn? Check. Skulle du göra det igen? Check.
Almedalen må fortfarande pågå. Men två dagar får räcka för mig. Med ett lågintensivt tempo hann jag hälsa på Stockholms läns länspolismästare Carin Götblad och diskutera polisens arbete mot fördomar.
Jag pratade även med Svd:s ledarskribent Maria Abrahamsson på Donners brunn om rättssäkerhetspolitiken. Jag och Maria håller förmodligen inte med varandra i många frågor, men i rättssäkerhetsfrågor anser jag att hon är den vassaste ledarskribenten.
Jag hann även ge min superkoola vän Victor Bernhardtz en puss och några kramar. Vi pratade om hans framtida kändisskap som programledare på SVT i höst. Jag lugnade med det krassa konstaterandet att män alltid blir beundrade och mycket sexiga med kändisskap. Kvinnorna däremot får gå hem och lägga sig istället för att svira runt barerna och bli avgudade, vilket är fallet för deras manliga motsvarigheter.
I onsdags deltog jag på den av LUF arrangerade debatten Röda vs Blå. Det visade sig var en tillställning som svängde rejält när LUF hade vågat lämna över moderatorskapet till Magnus Ljungkvist, a k a bloggaren Magnus tankar. Jag gillade verkligen debattupplägget med snabba replikskiften.
Sedan har jag ägnat mig åt aktivt, konkret och idogt minglande - i varierande tempo.
5 Comments:
Kör järnet och håll stilen! Såg förresten att du är "ungdomspolitiker" enligt någon av stockholms gratisblaskor.
Tack tack! Ja, ungdomspolitiker, schmungdomspolitiker. Så det är politiker är jag nöjd. :)
Förvalta mitt förtroende väl och fortsätt läxa upp folk så är jag nöjd med var min röst gick. Ha en fin sommar.
Almedalsveckan var intressantare än på flera år för oss iakttagare.
Trodde inte att du skulle vara på Gotland i år. Väldigt synd att jag missade dig där. Sköt om dig Zaida :-)
David K
Skicka en kommentar
<< Home