Munkaveln passar inte Baez
Musik och revolution har alltid gått ihop. På högstadiet några år efter att mitt politiska intresse vaknat till liv började jag lyssna på Joan Baez. Jag hade slukat hennes tegelstensbiografi i ett nafs och fredsrörelsen på 60-talet inspirerade mig starkt. Nu framkommer det att amerikanska armén förbjudit Baez att sjunga för hemkommande soldater från Irak och Afghanistan på en konsert. Det hela är på inget sätt uppseendeväckande. Men det trots allt är ett utslag av censur och storebrorssamhället i USA.
Därför bjuder jag på en av mina favoritlåtar av Joan Baez (som tyvärr har eftertexter i slutet istället för henne, men njut av låten!):
Därför bjuder jag på en av mina favoritlåtar av Joan Baez (som tyvärr har eftertexter i slutet istället för henne, men njut av låten!):
2 Comments:
hade med en skiva av henne när med vänner besökte kenya för fyra år sedan, hade glömt bort vilken otrolig röst hon har
Varför skulle det vara ett utslag av någon slags censur att få slippa höra propaganda från en total meningsmotståndare när man ligger svårt sårad i en sjuksal?
??????
Skicka en kommentar
<< Home