tisdag, september 06, 2005

Foton # 3

En liten kille som fragade mig om han fick putsa mina skor for en quetzal (cirka en krona). Jag sa nej tack och da visslade mannen pa andra sidan gatan och pojken (pa kanske fem ar?) sprang direkt over till honom.




Utsikten fran mitt hotellrum i Xela




Forsta debatten mellan ungdomsforbunden nagonsin i Xela




En av skyltarna pa utstallningen ¿Por qué estamos como estamos?. Diktatorn, som var rasbiologist, under den tiden bad om att utlanningar skulle komma och bosatta sig i Guatemala for att foradla rasen genom sin hogre staende moral och arbetsforhet.




Utdrag ur diskussioner i kongressen 1965: "den har massan av befolkningen (ursprungsbefolkningen) lever ett primitivt liv dar okunskapen kamperar... [...] denna stora massa av medborgare producerar nastan ingenting... och det lilla det producerar kan de heller inte foradla. Inte heller konsumerar de..."




Pa Por qué estamo como estamos utstallningen




Din drom for Guatemala...

1 Comments:

Anonymous Anonym said...

"En liten kille som fragade mig om han fick putsa mina skor for en quetzal (cirka en krona). Jag sa nej tack"

Spännande "solidaritetsarbete" du utför.
Du avstår inte en djävla krona åt de fattiga, utan TAR av dem (jmfr alkisen på tunnelbanan-incidenten).
Och så tycker du att du är så inihelvete god.
Hur får du det att gå ihop?

06 september, 2005 23:04  

Skicka en kommentar

<< Home