Misshandel av HBT-personer under Pride
Hittills i år har ett flertal misshandelsfall av bögar inträffat under Pridefestivalen. Två av mina kompisars vänner har blivit överfallna. Den ena en 18-årig kille som precis kommit ut blev misshandlad på väg hem med tunnelbanan i tisdags av ett gäng. Han ligger fortfarande på sjukhuset . Igår kväll blev en annan kille överfallen utanför Pride Park av två 17-åringar som misshandlade honom i buskarna utanför området.
Dessutom våldtogs två lesbiska kvinnor utanför området när de skulle gå hem från Pride Park i går kväll.
En av mina vänner blev på Skansbron hotad av ett gäng nassar på Skansbron som frågade om han var bög och deltog på Pride. Han berättade för mig att han svalde sin stolthet, ljög, för att komma undan med livhanken.
När vi igår kväll satt på Prideområdet och diskuterade övergreppen som skett precis utanför festivalområdet fick alla att svära på att inte gå ensamma ut från området.
Hatrelaterade brott är inte så ovanliga som vi tror. De sker runt omkring oss hela tiden. Det är viktigt att komma ihåg att de flesta av dessa brotten polisanmäls aldrig.
Hot, misshandel, våldtäkt. Medel som används för att förtrycka och kränka queers och individer som sticker ut från heteronormen. Det är inte okej att detta får pågå. Det är inte okej att inte fler protesterar mot hatbrotten som sker mot homo- och bisexuella samt transpersoner.
Idag meddelades att utvisningarna av homosexuella iranier stoppas av Migrationsverket. Detta efter flera veckors protester och demonstrationer. Detta är ett steg på vägen. Men vi har alla ett ansvar att protestera mot homofobi och hatbrott mot människor som inte befinner sig i den heteronormativa mallen.
Dessutom våldtogs två lesbiska kvinnor utanför området när de skulle gå hem från Pride Park i går kväll.
En av mina vänner blev på Skansbron hotad av ett gäng nassar på Skansbron som frågade om han var bög och deltog på Pride. Han berättade för mig att han svalde sin stolthet, ljög, för att komma undan med livhanken.
När vi igår kväll satt på Prideområdet och diskuterade övergreppen som skett precis utanför festivalområdet fick alla att svära på att inte gå ensamma ut från området.
Hatrelaterade brott är inte så ovanliga som vi tror. De sker runt omkring oss hela tiden. Det är viktigt att komma ihåg att de flesta av dessa brotten polisanmäls aldrig.
Hot, misshandel, våldtäkt. Medel som används för att förtrycka och kränka queers och individer som sticker ut från heteronormen. Det är inte okej att detta får pågå. Det är inte okej att inte fler protesterar mot hatbrotten som sker mot homo- och bisexuella samt transpersoner.
Idag meddelades att utvisningarna av homosexuella iranier stoppas av Migrationsverket. Detta efter flera veckors protester och demonstrationer. Detta är ett steg på vägen. Men vi har alla ett ansvar att protestera mot homofobi och hatbrott mot människor som inte befinner sig i den heteronormativa mallen.
16 Comments:
Ibland skäms man för att vara man och heterosexuell.
Varför det? Du är inte ansvarig för att någon annan misshandlar även om den som gör det har samma sexuella läggning, hårfärg eller kalsongmodell som du. "HBT-personer" förresten... Vad är det för slags klisterlapp?
Har vi inte alla ett ansvar för det som händer i samhället? Ska vi alla rycka på axlarna och låtsas som om det regnar när människor misshandlas?
Jag fattar inte hur det kan vara så. Hur kan någon idag misshandla någon för att någon är bög eller lesbisk? Fullständigt barockt.
Det är långt kvar tills Sverige blir ett civiliserat land.
Chadie
*chockad, förstummad och ledsen*
Another Meme of 10s
Jeff Jarvis is calling for bloggers to list the greatest - but not obvious - TV shows ever .
I'm not easily impressed with Blogs on the subject of career in nelson new zealand but yours does a great job.
I also have a blog at http://thersc.blogspot.com/
and a web site that may be of interest to you on the subject of career in nelson new zealand.
Please check it out at: http://www.hypnotherapy-training.info .
Argpennas resonemang är onekligen intressant. T.ex. den här formuleringen:
"Ska vi alla rycka på axlarna och låtsas som om det regnar när människor misshandlas?"
Men det där med kollektivt ansvar bara för att förövarna fötts med samma biologiska konstitution som en själv är ändå lite tvivelaktigt. Ska invandrare skämmas varje gång en gängvåldtäkt begås på en svensk flicka? Ska muslimer skämmas när terrordåd dödar tusentals? Ska kvinnor skämmas varje gång någon begår barnadråp eller gör en falsk anmälan om våldtäkt?
Nej, det är tydligt att det - precis som i Nazityskland - bara är vissa grupper som ska ha kollektiv skuld om vänsterextremister får bestämma, och det är vi vita, heterosexuella män, som den här gången kan utpekas som kollektivt ansvariga för allt ont. Att föra samma resonemang om andra grupper skulle kallas hets mot folkgrupp och fördomsfullt.
Men borde inte Zaida och andra självutnämnda goda värna lika mycket om alla som utsätts för misshandel, eller är homosexuella mer värda? Borde inte Zaida, som säger sig värna om demokrati, bli lika, eller ännu mer, upprörd när folk misshandlas oprovocerat p g a sin politiska åsikt och förvägras de mest grundläggande demokratiska rättigheterna? Särskilt när detta sker i det Sverige, där Zaida verkar politiskt i etablissemanget.
Med argpennas resonemang skulle man t o m kunna hävda att Zaida skulle skämmas för att vara vänsterpolitiker (även om hon - liksom utpekade högerextremister - förnekar att hon skulle vara vänsterextremist), när det är hennes kompisar och reguljärt vänsterslödder som väljer att puckla på oskyldiga politiska altruister (kanske i brist på skyltfönster eller poliser att ge sig på när de vill "slåss för demokratin").
Borde inte det här vara en ännu större hjärtefråga för Zaida - att värna om rätten att ha politiska åsikter och möten utan att bli misshandlad för det - när hon pratar som om hon hade ett starkt demokratipatos. Eller är det bara hyckleri och en inställning att demokratiska rättigheter bara är till för dem med Zaidas vänsteråsikter, medan hon "rycker på axlarna och låtsas som om det regnar" när människor med andra åsikter misshandlas, och detta just för att deras åsikter inte stämmer in i den svenska vänster-normativiteten?
(Till alla vänstermicklare som tycker det är besvärande att bli påmind om att vänsterslödder gärna tar till våld mot åsiktsfriheten och demokratin, så vill jag säga att jag hoppas att ni går till personangrepp på mig och "skjuter på brevbäraren" och tillämpar guilt-by-association.)
Till sist skulle det vara trevligt om Zaida kunde ange en källa till påståendet attmän står för 99% av partnervåldet när alla seriösa studier visar att kvinnor misshandlar lika mycket, eller att hon åtminstone svarar på hur länge hon kommer att sticka huvudet i sanden och vägra svara på den sakliga och befogade frågan.
Hyllar Nisse.
Tack för att du orkar.
Du behövs!
Legalisera vapen. De kriminella bryter ändå mot bl.a. vapenlagarna, vilket är ett krav för att vara kriminell.
Personskydd stavas g-l-o-c-k. Och här finns förklaringen.
Och fler poliser med gorillaliknande ansikten och ledade batonger är ju också bra.
Nisse, du kanske inte bryr dig så pass mycket om andra människor att du känner att "det här, det ställer jag inte upp på, varken som heterosexuell man, pappa, make, pojkvän eller invandrare"?
Ja, jag skäms även å invandrarnas vägnar varje gång jag läser om en gängvåldtäkt och invandrare är gärningsmän. Jag skäms å andra sidan lika mycket när fulla svenska "män" står och pissar i portuppgångar, slår ihjäl någon för att han vågade säga ifrån och sedan inte kan stå för vad dom gjort.
Man skulle kunna säga att jag i princip skäms å hela mänsklighetens vägnar. Även den kvinnliga halvan.
Antalet homosexuella iranier som kommer till Sverige och kastar sina pass kommer att öka tusenfalt.
"Man skulle kunna säga att jag i princip skäms å hela mänsklighetens vägnar. Även den kvinnliga halvan."
Grattis argpenna, du har precis accepterats som medlem i kultureliten!
Minns bara att fortsätta att torgföra din "skam" - det är den som är adelsmärket för eliten: att man inte är som alla andra. Att man förstår lite mer. Har vidare perspektiv. Är tolerantare.
En "god" människa helt enkelt, till skillnad från breeders/drönar/rasse/homofob/tråk-svensson.
(Som visserligen betalar för kalaset via skatten, men ändå - usch!)
Välkommen till skrymtandet!
åh gud, nu ryste jag till.
jag har arbetat som volontär på pride i år, och jag visste inte ens om att detta skett.
jag har gått ensam ifrån festivalområdet två gånger och tänkt "äh, det händer inte mig".
nästa år kommer jag att vara mer försiktig.
Jahadu, anonymus... Jag trodde annars att eliten var de som ansåg sig stå över såna "futtigheter" som empati, medkänsla och människokärlek? Är det inte så att med dessa känslor medföljer en ansvarskänsla för sin nästa? Eller du har lärt dig att koppla bort det ena från det andra? Hur, isåfall? Och jag är genuint nyfiken.
Eller du tycker kanske inte att det för djävligt när en åttioårig dam blir våldtagen mitt på dagen? Du kanske t.o.m. applåderar det faktum att det var en man som gjorde det? Så den gamla damen lär sig var skåpet ska stå?
Men kära nån då vilka bisarra påståenden - att jag skulle applådera våldtäkt i någon som helst form, bara därför att jag är oense med dig om det fina med att gå omkring och skämmas hela tiden å hela mänsklighetens vägnar.
Hallå?
anonymous... Jag påstod ingenting, jag frågade. Om du tog åt dig så är det ett problem du borde bearbeta.
Så vad du egentligen vill säga är att det är helt okej att vara jublande glad (som svensk) när Carro och de andra tar medaljer i Finland men att det är fel att skämmas (som svensk) när svenskar ex. super sig fulla och närapå lyckas portförbjuda svenskar till en turistort?
Eller ett annat exempel, det är helt okej att som invandrare glädjas över sitt PUT men fel att skämmas över att man har landsmän som är kriminella?
Att som man glädja sig över sina barn är helt rätt men det är fel att skämmas över de fega kräk som utnyttjar sina barn sexuellt?
Jag skulle kunna räkna upp fler exempel men jag tror nog att du är intelligent nog att begripa vad jag menar. Att skämmas är inget att skämmas för men att sätta etiketter på människor man inte känner, det borde man skämmas för...
Skicka en kommentar
<< Home