onsdag, juli 06, 2005

Jag kom, jag såg, jag åkte hem från Almedalen

Efter några dagar på Gotland sitter min hatkärlek till Almedalsfenomenet fortfarande i sig. Det är ju egentligen en helt lysande idé, att under en vecka samla alla partierna för att få kraftmäta sig mot varandra, det förstör alla politiska journalisters semester, för att inte tala om politikernas egna - det är ju trots allt obligatorisk närvaro. Jag har under några dagar träffat alla viktigpettrar vi har inom politiken.

Måndagen började jag med att se Susan Faludi författaren till Ställd och Backlash tala på push up festivalen som höll till i S:t Karins ruin. Faludi inledde med att det att tala om fantastiskt att få vara tillbaka i Sverige, speciellt i patriarkatets ruiner. Alla skrattade och applåderade.
Faludi pratade om hur den feministiska utvecklingen inte bara gått ned sig i USA sedan 80-talet utan också i princip avvecklats, speciellt efter 11 september. Efter attacken mot USA då politiker och media lanserade rädsla som den nya it-känslan blev också återgången till en 50-talsmentalitet mellan könen ett faktum. Times magazine basunerade i sina rubriker att "Men are back". CNN rapporterade om "The return of the manly man". Fox lanserade en tv-serie om brandmän och deras kärleksliv vid namn "Rescue me". Revlon började göra reklam för läppstift med bilder på en modell de placerat på Ground Zero med texten "On a bad day - There's always lipstick". Hon beskrev hur politiker och media tydligt skickat signalen till amerikanska kvinnor "to lay off demands of equality". Faludi rockade S:t Karins ruiner och hade en välförtjänt stor publik som lyssnade på henne.

Senare samma dag i Almedalen såg jag Viggo Cavling med en handkamera i ena handen och en öl i andra handen. Han imponerade med sin flaskteknik samtidigt som han gick runt och intervjuade kändisar under Maria Wetterstrands tal. Av hans wannabeblogg att döma tycker han att Almedalen är soft men att döden är att, som han gör, bo på Hamnhotellet istället för lyxiga Wisby hotell.

SSU:s avgående ordförande Ardalan Shekarabi hade dragit med ett 30-tal SSU:are som i röda kampanjt-shirtar tjoade och applåderade under Marias tal. Det var kul att se.

Sedan försökte jag komma in på After speach i kårhuset bredvid Almedalen där Maria skulle grillas av Per Wendell och Lars Adaktusson. Först blev jag inte insläppt av en två meter lång vakt. Han sa till mig och Cissi att det var fullt. När han sedan släppte sin vaktkompis utbrast Cissi att han kunde släppa in sin pojkvän men inte oss. Vakten gillade inte den kommentaren. Det hela slutade med att vi trots allt hann kom in och se de sista tio minuterna.

Wendell och Adaktusson hade med en av bröderna Bronët på telefonlänk. Han sa faktiskt något väldigt klokt, djur på cirkus mår lika dåligt som djur i övriga delar av samhället där vi utnyttjar djur. Det är en mycket bra poäng. Men att få bort djuren på cirkus är i alla fall en början på att behandla djuren bättre och etiskt försvarbart.

På kvällen drog Gustav Fridolin med mig på Gringo-gängets partykväll. Jag blev utsedd till kvällens blatte av Zanyar Adami och gänget. Jag pratade en del med Emanuel Sidea som klagade på att jag aldrig svarat på ett mejl från honom. Efter lite tjafs och klargörande kom det fram att det var han som hade skickat ett mejl till mig för någon månad sedan som kort och gott löd: "Hej! Vilket år är du född?". Jag försökte förklara att jag tyckte det såg mysko ut utan en förklaring om varför och presentation av vem han var. Han trodde inte mig.

Min moderatkompis Philip Wendahl gav mig en flyer med en snygg sketchad bild på sig själv och förklaring om att han är "ung, svart, homosexuell och vill in i riksdagen". Jag ser i alla fall gärna att han kommer in. Det fick mig att känna en släng av ångest inför riksdagsvalet nästa år. Jag vill komma in i riksdagen. Men frågan är om jag vill betala priset. Ett pris som jag har betalat i fyra år. Mer om det priset kan man läsa om på dagens DN debatt.

11 Comments:

Anonymous Anonym said...

Zaida skriver: "Min moderatkompis Philip Wendahl gav mig en flyer med en snygg sketchad bild på sig själv och förklaring om att han är "ung, svart, homosexuell och vill in i riksdagen"."

Ja, jag hoppas också han blir invald.
Det vore på tiden att bögarna blev synliga, inte bara när kvinnor som Zaida + Cissi behöver ge exempel på icke-önskvärt manligt beteende:
"Först blev jag inte insläppt av en två meter lång vakt. Han sa till mig och Cissi att det var fullt. När han sedan släppte sin vaktkompis utbrast Cissi att han kunde släppa in sin pojkvän men inte oss. Vakten gillade inte den kommentaren. "

06 juli, 2005 23:46  
Blogger Zaida said...

Men cheesus. Tror du att vi sa det för att vi var homofober? Världen är verkligen upp och ner.

Självklart var det sagt med glimten i ögat, Cissi kunde lika gärna påstått att det var vaktens flickvän om det var en tjejvakt som gick in.

Det var snarare vakten som tyckte det var obehagligt att höra att han kanske skulle kunna ha en pojkvän. Detta var vad jag reagerade mot. Tråkigt att vakten inte var mer vidsynt.

06 juli, 2005 23:58  
Blogger Ottosson said...

Äh, det var en klockren kommentar. Väktare och ordningsvakter har en tendens att vara slödder...

07 juli, 2005 00:26  
Anonymous Anonym said...

Aja baja, inte slingra sig. Ni sade det uttryckligen för att ni visste att det skulle ta skruv. Ni använde alltså bögar som slagträ för att gagna er egen agenda.
Så tarvligt.

07 juli, 2005 00:31  
Anonymous BGAN said...

Jag trodde att man ville komma till ett läge där sexuell läggning inte skulle ha betydelse vid tillsättning av tjänster, privat eller offentligt. Att moderaten känner sig manad att överhuvudtaget nämna sin läggning i samband med att han vill kandidera till riksdagen är för mig ganska absurt och inte så lite paradoxalt.

Och att någon kan ta illa upp för Cissis lilla skämt med vakten får mig att tro att många vill fortsätta leva med offerstämpeln på sig. Kanske kan det leda ända in i riksdagen?

07 juli, 2005 11:38  
Anonymous Anonym said...

"Cissis lilla skämt med vakten"

Ja visst är det skitkul hur Zaida och Cissi driver med andra människor.
Det är alltid kul när homosexualitet används i nedsättande syfte, som när dörrvakten skulle sättas på plats.
Människor är ju, trots allt, ändå bara symboler som man kan behandla hur man vill.
Huvudsaken är ju att flickorna fick sin vilja igenom.
Hurra för socialdarwinismen och den starkares rätt!
Ironisk förnedring av proletärer är den nya trenden!

07 juli, 2005 13:34  
Anonymous petter said...

>Ottosson said...
>Äh, det var en klockren >kommentar. Väktare och >ordningsvakter har en tendens att >vara slödder...

precis som anonyma postare...

08 juli, 2005 01:19  
Anonymous Anonym said...

Det var ett fasligt utdelande av nedsättande epitet här från godhetsapostlarna i vänstermarginalen.

Väktare är slödder, ordningsvakter är slödder och vi anonyma postare är slödder.

Den politiska aristokratin börjar bete sig som adeln på 1800-talet; man köper herrgårdar som Persson, hunsar tjänstefolk som Zaida och Cissi och kallar meningsmotståndare för "slödder" som Petter.

Se där. Är det kanske snart så att ALLA som inte håller med grönsossarna är slödder?

Då består ju Sveriges röstberättigade av slödder till cirka 96-97 procent.

Är det hos detta "slödder" mp ska fiska de avgörnade rösterna i nästa val - blir det klistermärken och banderoller med budskapet "vidriga slödder, rösta på oss så vi kommer över spärren och kan hunsa er ännu mer"?

Då får ni nog jobba lite till med sloganen.

08 juli, 2005 03:07  
Anonymous petter said...

skaffa dig ett liv nolla. börja posta under ett namn så kanske du blir tagen på allvar...

08 juli, 2005 06:51  
Blogger Fredag said...

Om du inte ställer upp i riksdagsvalet har jag ingen att personvalskryssa, så go for it!

08 juli, 2005 09:31  
Blogger Ottosson said...

Nu ligger jag ganska rejält långt ifrån "vänstermarginalen", men även jag har konstaterat att zaida-bashing från anonyma postare verkar vara något av en nationalsport här. Jag menar, det spelar väl ingen roll vart man står politiskt, man kan väl visa lite vanligt jävla hyffs ändå?

08 juli, 2005 11:39  

Skicka en kommentar

<< Home